W 2023 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu nie złożono żadnej petycji.
W 2022 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu rozpatrzono 1 petycję.
W złożonej petycji podniesiono, że:
- Na stronie internetowej Izby Administracji w Opolu nie dokonuje się aktualizacji wszystkich powołanych tam aktów prawnych.
- W folderze „Załatwianie spraw" przydatne linki (zakładka IAS w Opolu oraz zakładka OUCS) znajduje się odesłanie do Dziennika Urzędowego Ministra Finansów (ostatni akt prawny z 2021 r.), brak jest natomiast linku do aktualnego (2022 r.) Dziennika Urzędowego Ministerstwa Finansów.
- W zakładce „Organizacja" „Majątek" brak jest sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2021 r.
- W zakładce „Wiadomości" „Osiągnięcia" Opolskiego Urzędu Skarbowego znajduje się wyłącznie informacja dotycząca 2016 r., brak jest natomiast innych, chociażby z ostatniej edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy (kwiecień 2022 r.), w trakcie którego wyróżniono Opolski Urząd Skarbowy.
- Naruszono przepis art. 14 ustawy o petycjach stanowiący, że podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji, corocznie, w terminie do 30 czerwca, umieszcza na swojej stronie internetowej zbiorczą informację o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim. W tym zakresie wskazano, że do Naczelnika OUCS w Opolu w 2018 r. wpłynęły petycje, brak jest jednakże na stronie internetowej Urzędu informacji, o której mowa w przywołanym art. 14 ustawy.
- W zakładce OUCS w Opolu nie dokonuje się aktualizacji publikatorów aktów prawnych. Powołane na stronie internetowej ostatnie teksty jednolite obejmują okres 2020 r. pomimo, iż od tego czasu przykładowo ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej została opublikowana w dwóch kolejnych tekstach jednolitych (2021 Dz. U. poz. 422, 2022 r. Dz.U. poz. 813). Nadto zwrócono uwagę, że zamieszczona na stronie informacja, że do kontroli celno-skarbowej nie stosuje się przepisów rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest nieaktualna. Stosownie bowiem do art. 93 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej do kontroli celno-skarbowej nie stosuje się przepisów rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
- Zakładka „Kontrole prowadzone przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu" była ostatnio aktualizowana 20 września 2020 r. czyli nie zawiera informacji o kontrolach przeprowadzonych po tej dacie czyli w okresie ostatnich niemal dwóch lat.
- W zakładce „Stan spraw" OUCS w Opolu powołano nieobowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe, które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 183 oraz z 2015 r. poz. 1311). Nie przywołano natomiast aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 730).
- W zakładce „Kontrola celno-skarbowa „OUCS w Opolu brak jest mechanizmu dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych udostępnianych w BIP (§16 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej). Przedmiotowa sprawa dot. rejestru zmian umieszczanego najczęściej w dolnym prawym rogu informacji, czyli narzędzia umożliwiającego odbiorcy zapoznanie się z datą oraz treścią wprowadzonej zmiany.
Złożoną petycję uznano za w części uzasadnioną. Zawiadomienie o sposobie rozpatrzenia petycji z 29 września 2022 r., zamieszczono na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Opolu.
W 2021 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu nie złożono żadnej petycji.
W 2020 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu nie złożono żadnej petycji.
W 2019 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu nie złożono żadnej petycji.
W 2018 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu złożono jedną petycję.
Petycja indywidualna, która wpłynęła w formie elektronicznej 26 kwietnia 2017 r., nie zawierała zgody na publikację petycji z podaniem imienia i nazwiska na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego.