Przeglądarka wydanych decyzji WIA
Informacje ogólne
Wprowadzenie na gruncie ustawy o podatku akcyzowym instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA) ma na celu umożliwienie uzyskania od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych.
Decyzja WIA wydawana jest przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Wniosek o wydanie wiążącej informacji akcyzowej składany jest na piśmie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu na adres:
Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
Ul. Hercena 11
50-950 Wrocław
lub w postaci elektronicznej, podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym lub wykorzystując profil zaufany poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP.
.
Korzyści wynikające z posiadania WIA:
- WIA ułatwia stosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym,
- WIA daje poczucie bezpieczeństwa, bowiem wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana (tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym informacja została wydana),
- ułatwia podmiotom posiadającym WIA relacje z organami podatkowymi.
- WIA w połączeniu z interpretacją indywidualną dają całokształt wiedzy w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym i obowiązków z niej wynikających w zakresie danego wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego.
Różnica pomiędzy Indywidualną interpretacją podatkową (KIP) a WIA:
- interpretacja indywidualna stanowi wykładnię prawa dokonaną przez właściwe organy podatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje – obowiązki podatkowe, natomiast
- wiążąca informacja akcyzowa określa kod klasyfikacji towarowej według Nomenklatury Scalonej CN dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub wskazuje na rodzaj wyrobów akcyzowych.
Indywidualna interpretacja podatkowa czy WIA?
Największą pewność w obrocie gospodarczym w zakresie podatku akcyzowego daje zatem uzyskanie w pierwszej kolejności WIA, a następnie uzyskanie wobec tak zaklasyfikowanego wyrobu akcyzowego interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów ustawy akcyzowej w odniesieniu do ww. wyrobu.
Należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności należy wystąpić o WIA, bowiem w przypadku posiadania interpretacji indywidualnej w odniesieniu do tego samego wyrobu organ podatkowy jest obowiązany z mocy prawa odmówić wydania decyzji WIA.
Przepisy prawne
- Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wyznaczenia dyrektorów izb administracji skarbowej właściwych do prowadzenia spraw w zakresie wiążącej informacji akcyzowej
- Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej
- Wyciąg z ustawy o podatku akcyzowym
Jak złożyć wniosek o WIA?
• Formularz wniosku
• Instrukcja do wniosku
Kontakt
Korespondencję prosimy kierować na adres:
Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
Ul. Hercena 11
50-950 Wrocław
Siedziba Wydziału Wiążącej Informacji Akcyzowej:
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
ul. Podwale 62 Oficyna A pokój 321
50-010 Wrocław
Chcesz skrócić czas oczekiwania na WIA ?
Wypełniony z naszą pomocą wniosek pozwoli przede wszystkim uniknąć szeregu błędów formalnych, co znacznie może skrócić czas oczekiwania na decyzję WIA.
Najpierw zapoznaj się z informacjami w zakładce - Jak złożyć wniosek o WIA?
Tam znajdziesz podstawowe informacje o poszczególnych polach wniosku oraz dokumentach, jakie powinny być do niego dołączone.
Jeżeli zawarte tam wskazówki okażą się niewystarczające – możesz skorzystać z naszej pomocy:
dzwoniąc na numer informacji telefonicznej 71/ 37-05-444
lub
wysyłając pytania związane z wypełnieniem wniosku o WIA na adres e-mail: wiapomoc@wro.mofnet.gov.pl