Już po raz 16. redakcja Dziennika Gazety Prawnej wybrała najlepsze izby administracji skarbowej i urzędy skarbowe w kraju. Ranking został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Finansów. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas Kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki".
„Priorytetem Krajowej Administracji Skarbowej oprócz zapewnienia stabilnych finansów państwa jest wsparcie podatników i współpraca z biznesem. Służymy naszym klientom wiedzą i doświadczeniem, wdrażamy nowe usługi, udostępniamy narzędzia informatyczne, które ułatwiają i przyśpieszają wypełnianie obowiązków podatkowych, a nawet wypełniamy te obowiązki za podatników, czego przykładem jest usługa Twój e-PIT" – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
Jak wybierano najlepszych
Ranking został przygotowany przez redakcję DGP w oparciu o zestawienia statystyczne departamentów KAS w Ministerstwie Finansów. Autorzy rankingu oceniali izby administracji skarbowej oraz urzędy skarbowe w dwóch kategoriach: efektywność i skuteczność. Urzędy skarbowe klasyfikowano w czterech grupach: małe urzędy (zatrudniające poniżej 60 pracowników), średnie (do 130 pracowników), duże (powyżej 130 pracowników) oraz wyspecjalizowane (z uwagi na właściwość). W osobnym zestawieniu zostały ocenione izby administracji skarbowej. Przygotowano również klasyfikację generalną uwzględniającą miejsca zajęte przez poszczególne izby i urzędy w obu ocenianych kategoriach.
Nagrodzone urzędy skarbowe
W klasyfikacji generalnej małych urzędów skarbowych najlepszy okazał się Urząd Skarbowy w Wołowie, który wygrał też w kategorii efektywność. Najskuteczniejszy mały urząd to – tak jak w roku ubiegłym – Urząd Skarbowy w Krapkowicach.
W grupie średnich urzędów skarbowych w klasyfikacji generalnej zwyciężył Urząd Skarbowy w Łukowie, który najwyżej oceniono również w kategorii skuteczność. Z kolei najbardziej efektywnym średnim urzędem okazał się Urząd Skarbowy w Ełku.
Wśród dużych urzędów skarbowych w klasyfikacji generalnej oraz w kategorii skuteczność wygrał Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. W kategorii efektywność nagrodzono Urząd Skarbowy w Olsztynie.
Nagrody dla wyspecjalizowanych urzędów skarbowych przyznano: Drugiemu Mazowieckiemu Urzędowi Skarbowemu w Warszawie, który uzyskał najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej i w kategorii skuteczność oraz Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Skarbowemu w Olsztynie, który wygrał w kategorii efektywność.
Nagrodzone izby administracji skarbowej
W klasyfikacji generalnej oraz w kategorii efektywność, podobnie jak w latach poprzednich, laureatem została Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku. Natomiast najskuteczniejszą izbą okazała się Izba Administracji Skarbowej w Opolu. „Zajęcie pierwszego miejsca przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu i Urząd Skarbowy w Krapkowicach w kategorii skuteczność jest dla nas dużym wyróżnieniem. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej Izba Administracji Skarbowej w Opolu została doceniona za prawidłowość wydawanych decyzji podatkowych, natomiast Urząd Skarbowy w Krapkowicach za skuteczność egzekucji i zasadność rozstrzygnięć. Osiągnięcie tak wysokiego wyniku świadczy o rzetelności, profesjonalizmie i wysokich kompetencjach naszych pracowników. To sukces opolskiej KAS. Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia" - powiedziała Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu Barbara Bętkowska-Cela.
Wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska podziękowała redakcji DGP za przygotowanie rankingu i przekazała gratulacje jego laureatom. „Gratuluję wyróżnionym w rankingu dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych oraz pracownikom nagrodzonych jednostek KAS. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom za profesjonalizm, odpowiedzialność i pełne zaangażowanie w realizację zadań KAS w tym bardzo trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii. Dziękuję za Państwa pracę i służbę na rzecz naszego kraju" – podkreśliła.
Debata o cyfryzacji rozliczeń podatkowych
Częścią kongresu był panel dyskusyjny „Cyfryzacja rozliczeń podatkowych – wyzwania i ryzyka", w którym uczestniczyli pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch oraz dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Leszek Syguła. Rozmowa była okazją do wymiany poglądów z przedstawicielami doradców podatkowych na temat procesów analitycznych w KAS, nowego JPK_VAT oraz wykorzystania rozwiązań informatycznych do przeciwdziałania nieprawidłowościom w rozliczeniach podatkowych.
„Dzięki analizie danych zawartych w JPK_VAT wykrywane są rozbieżności w rozliczeniach VAT. Mamy automatyczne raporty, które umożliwiają weryfikowanie rozliczeń podatkowych przy wykorzystaniu plików JPK_VAT. W 2019 r. dzięki wykorzystaniu JPK_VAT zostało wykrytych ok. 1,2 mln rozbieżności w rozliczeniach na kwotę ok. 2 mld zł podatku" – powiedział dyrektor Leszek Syguła.
Pełnomocnik Przemysław Koch podkreślił, że tworząc nowe usługi dla klientów, MF konsultuje się z biznesem i stara się maksymalnie wykorzystywać dane, które już są w zasobach MF i KAS. „W ramach cyfryzacji fiskusa prowadzimy wiele projektów m.in. e-Urząd Skarbowy czyli urząd w przestrzeni wirtualnej, który będzie dostępny z każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Po uwierzytelnieniu podatnik będzie miał w nim dostęp do danych o swoich rozliczeniach" – tłumaczył.
Pełne wyniki rankingu urzędów skarbowych i izb administracji skarbowej zostały opublikowane w Dzienniku Gazecie Prawnej.